Ergenlik Dönemi Belirtileri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ergenlik Dönemi Belirtileri

Ergenlik dönemi belirtileri, ergenlik çocukluktan yetişkinliğe atılan ilk adımdır. Ergenlik kızlarda 9-13 erkeklerde 10-15 yaşlarında ilk başlar. Ergenliğin belirtileri kızlar da ve erkeklerde birbirinden farklıdır.

Erkeklerde Ergenlik Döneminde Belirtileri Nelerdir?

Ergenliğin başlama yaşı kızlarda olduğu gibi erkeklerde de çok değişkendir. Erkeklerde ergenlik 11-12 yaşlarında oluşmakta. Erkeklerde ergenlik dönemi bazen geç olabilir. Erkekler de ergenlikte ilk belirti tesislerin büyümesidir ve büyüme 11-12 yaşlarında meydana gelmekte. Tesislerin büyümesinden 1 yıl sonra erkeklerde tesis bölgesinde kıllanma ve büyüme olduğu görülür. Erkekler de 13-14 yaşlarında erkeklerin sesin de kalınlaşma çatallaşma ve gırtlağında kıkırdakta da bir şişlik olur. Aynı dönemde dudak üstünde ve yüzde kıllanma oluşur. Erkeklerde ergenlikte hızla ayaklarda, ellerde büyüme ve daha sonra hızla boyları uzar. Deride, saçlarda ve yüzde yağlanma başlar. Yüzde şiddetli sivilceler siyah noktalar meydana gelir. Erkeklerde kaslarda hafif şişme olur. Sürekli sinir agresif ve hesap vermekte hoşlanmaz odalarında hiç çıkmaz aile bireyleri ile konuşmazlar. Ergenlik dönemi erkeklerde 13-14 yaşına kadar hiçbir belirti olmazsa boyu yaşıtlarına göre kısa çocuksu bir yapıya sahipse hemen bir hekime başvurmalıdır.

Kızlarda Ergenlik Döneminde Belirtileri Nelerdir?

Kızlarda ergenlik erkeklere göre daha erken yaşar. Kızlarda 9-13 yaşlarında ergenliğe girer. Kızlarda ergenlik de ilk olarak göğüslerin büyümesi ile başlar. Göğüslerin büyüdüğünde genellikle meme uçlarında küçük bir kabarıklık ve ağrı meydana gelir. Göğüs de oluşan kabarık ve ağrı birkaç yıl gibi zaman alabilir. Ergenlikte göğüs de büyüme olduğunda göğüslerden biri küçük olur. Kızlarda bikini bölgelerinde yumuşak kıllar çıkmaya başlar. Bu kıllar zaman içinde artmaya ve uzamaya başlar. Kadınlar bu tüylerden kurtulmak için kendine uygun birçok temizlik yöntemi yaparlar. Kızların kalça ve basenleri de büyüme bel de daralma hızla kilo almaya başlar. Kadınlara özgü vücut hatları oluşmaya başlar. Ergenlikte kızlar da ayaklarında ve bacaklarında büyüme oluşur. Kızlarda deride ve saçta aşırı yağlanma sivilce ve siyah noktalar oluşur. Vücutta terleme başlar. Ergenlikte kızlarda halk dilinde adet görme yani mens olmaktadır. Kızların 9-16 yaş aralığında adet görebilir. Şayet 16 yaşına kadar ergenliğe dair hiçbir belirti yok ise hemen bir doktora başvurmalıdır. O dönemde kızlarda içine kapanma aile ile pek konuşmama yüksek sesle cevap verme isyan etme gibi ruhsal belirtileri vardır.

Ergenlik Dönemi Belirtileri Yorumları

soru

Erdem

30 Mayıs 2024 Perşembe

Ben ergenliğe 11 yaşinda girdim şuan 14 yaşindayim biran önce bu dönemden kurtlumak istiyorum nasil kurtulurum

Cevap yaz
cevap

Muslihiddin

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, ergenlik dönemi kişinin bünyesine ve yaşına göre bazı değişiklikler gösterebilir. Bu sebepten dolayı ergenlik döneminin sürdüğü zaman ve ne zaman biteceği ile ilgili net bir şey söylenemez. Bu dönem de yapmanız gereken kendinizi çok yormayıp stresli durumlardan uzak durmalısınız. Kendinizi iyi hissetiğiniz işleri yağıp güzel yerlere gitmeye çalışın

cevap

Eşfak

28 Ağustos 2018 Salı

Ergenlik dönemi çok zor geçen bir durumdur. Çoğu insan bu dönemden nefret eder ve biran önce kurtulmak ister. Ergenlikten çıkmanı bir yolu yoktur ergenlik dönemi bitene kadar sürer bu yüzden kendinizi yormayın.

soru

Emidrd

22 Nisan 2024 Pazartesi

12 yaşındayım twsisler büyüdü ani erwksiyon çok sık başıma geliyor derste falan kıllanmada hafif ancak artıyor

Cevap yaz
cevap

Envar

31 Ağustos 2018 Cuma

Ergenlik döneminde her erkeğin başına gelir. Bunu bu dönemde yaşamanız doğal. Bu dönemde böyle şeyleri yaşamanızın sebebi hormonların çok çalışmasından. Doktora gidip derdinizi anlatırsanız doktor size gerekli tavsiyeler de bulunabilir. Bu tür konuları doktorunuzla paylaşmaktan utanmayın. Ergenlik dönemidir başınıza bu tür şeyler gelecek önemli olan bilinçlenmektir. utanmanızı gerektirecek birşey yok.

cevap

Eker

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Yaşınız gereği bu tarz durumların başınıza gelmesi çok normal. Şayet kontrollü olmak gerekirse yiyip içtiklerinize kesinlikle dikkat edin ve hazır gıdadan uzak durun. Çünkü şu an aşırı salgı yapan bezler ciltte sivilce veya akne problemleri yaşamanıza sebep verir. Bir süre daha devam edip herşey yoluna girecektir.

soru

Eda

02 Mayıs 2024 Perşembe

Ben 11 yaşındayım bende göğüs uçlarında hafif ağrı başladı ve bu aralar herkese çok sinirliyim ve istemeden aileme karşı bağırıyorum artık okula gitmek bile istemiyorum sebebi olmadığı halde ağlıyorum henüz adet görmeye başlamadım ama bu dediklerimi ergenlik belirtisi mi sizce bilmiyorum

Cevap yaz
cevap

Türegün

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar, göğüste büyüme ve ağrı ergenlik dönemine girildiğine işarettir. Ayrıca hormonal değişimler sebebi ile sinir, stres, üzüntü ve ağlama isteği olması aşırı şekilde yaşanabilir. Bu dönem de bu tür dönemler başladı ise adet olmanıza da çok az kaldı demektir.

cevap

Gilşah

26 Ağustos 2018 Pazar

Endişe etmenize gerek yok.Ergenliğe girmiş olabilirsin sinir, stres, ağlama isteği, ve yalnız kalma isteği ergenlik döneminde olan bir insan için gayet normaldir.

soru

Damla

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Bu bahsettiklerinizin hepsi bende var özellikle sevdigim kişinin parfümünü kokluyorum sürekli odama kapalıyım çikolata ve fast food yiyorum birisine baglaniyorum uzak biyere gittiği zaman günlerce ağlıyorum isyan etmem arttı sürekli evdeki ilaçlardan fazla fazla içiyorum ölmek istiyorum sürekli ellerim titriyor bu dönemde bu belirtiler normalmi? ?

Cevap yaz
cevap

Mengütay

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar. Yaşadığınız sorunlar genellikle ergenliğe giren birçok gençte görülmektedir. Ancak bu sorundan çıkmak da size bağlı. Sevdiğiniz şeyleri yapın. Küçük hobiler edinin. Dışarı çıkmaya çalışın ne kadar zorlansanız da çıkmaya çalışın. Bakış açınızı değiştirmeye çalışın. Sıkıntılar her zaman gelir ancak doğru korunma yoluyla daha az etkiler bırakır.

cevap

Suavi

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba, damla hanım bu düşüncelere sahipseniz yaşınız oldukça küçük anlaşılan, yaşınız artıkça bu yaptığınız durumlara güleceksiniz. Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır başkası için ölmeyi istemek günahların en büyüğü öncelikle bunu bilmelisiniz. Ergenlik döneminde bu gibi şeyler çok yaşanır aşklar hep platoniktir karşıdaki kişinin genelde haberi yoktur. Ama geçici dönemler.

soru

bvvvvvvvvvvvvj

06 Nisan 2024 Cumartesi

ergenliği nasıl atlatabilirim bişey olduğunda hemen ağlıyorum ve beni kimse anlamıyor...

Cevap yaz
cevap

Perkel

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba. Özellikle bayanların sık karşılaştığı durumlardan birisi de duygusal bağlarından kurtulmamaları, sürekli ağlamalarıdır. Tabi bu zamanla atlatılacak bi durumdur. ergenlik çağına giren her bireyin muhtemelen bu duygusal bağlarla boğuşmuştur. Bu dönemde ufak dokunsalar ağlanacak duruma gelir insan. Kişi bu süreçte kendini değerli görmek ister ve bunu görmediğinde hayal kırıklığına uğrar.

cevap

Sükar

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Ergenlik herkesin başından geçen bir olaydır ve herkes mutlaka bu dönemi yaşamıştır. Bu dönem çok çalkantılı bir dönemdir. Bir de sanki ruhsal olarak bu sıkıntılar yetmiyormuş gibi bu dönemde hayatınızı şekillendirecek kararlarda alırsınız. Sakin olmaya çalışın. Hayatın hiçbir yönü eksilerle dolu değildir. Sizi kimsenin anlamadığını düşünüyorsunuz ama herkes anlıyor.

soru

isimsiz

14 Nisan 2024 Pazar

17 yaşındayım ergenliğe girmedim hala 63 kiloyum birazcık gobegım var tombul duruyrum kilodan dolayımı ?

Cevap yaz
cevap

Merzuk

05 Eylül 2018 Çarşamba

17 yaşında olup ergenlik dönemine girmemiş olmanız pek mümkün değil. Belki dönemi sıkıntısız yaşamış olabilirsiniz.

soru

ÖZNUR

06 Nisan 2024 Cumartesi

Bende sürekli olarak ağlamak istiyorum moralim bozuk hiç güneşin yok hiç iştahım yok uyku düzensizliğim var böyle sürekli sıkıntı basiyo sizce ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Özender

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba Öznur Hanım, belirtmiş olduğunuz bu durumlar tamamen bir depresyon belirtileri olarak ortaya çıkıyor olabilir. Bu nedenle bol bol stresten uzak duracak aktiviteler yaparak sosyal hayatınızı biraz da olsa arttırmaya çalışın. Yaşadığınız sorunları ve problemleri çevrenizdeki insanlara anlatarak rahatlamaya çalışın. Bunların çok fazla faydası olacaktır.

soru

derya

21 Mayıs 2024 Salı

benim arkadaşım bahar 11 yaşında ve aşk meşk işlerini konuşuyo ergenmidir acaba

Cevap yaz
cevap

Sevnur

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba Derya Hanım, aşık olma durumu ile ergenliğin herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Sadece insanların ergenlik dönemlerinde hormonsal olarak bu tür durumlara daha yatkın oldukları söylenebilir. Kadınlarda ergenlik dönemi 12 yaşında başlar. Eğer erken ergenlik yok ise arkadaşınız henüz ergen sayılmaz.

soru

kardelen

30 Nisan 2024 Salı

Ben12 yaşıdayım yuzumdr sivilceler var Bergen.iyim

Cevap yaz
cevap

Nilsu

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Bazı çocuklar ergenliğe geç girerken bazıları da olduğundan erken girer.

Ergenlik döneminde vücut

değişir bununla birlikte sivilcelerde yüzünde çıkmaya başlar. Ancak bazı çocuklarda ergenlik döneminde değilde yetişkin olduktan sonra çıkıyor böyle olan bir kaç yakınımı tanıyorum. Yani ergenliğe girmiş olabilirsin çünkü kızlar 9 ve 13 yaşları arasında giriyor ergenliğe.

soru

Mert

30 Nisan 2024 Salı

Ben şu ana kadar çok kez sinir krizi intihara teşebbüs ve aileme sinirden avazım çıktığı kadar bagirma istegi uyaniyor normalmi not yas 12.8

Cevap yaz
cevap

Satvet

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, mert bey yaşınız oldukça yaptığınız hareketlere oranla eşit, yaşınız ilerledikçe sinirleriniz daha yumuşak hale gelecek vede intihar etmenin hiçte doğru olmadığını anlayacaksın, çünkü Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır. Ailenizin değerini kaybetmeden anlayın derim belliki siz ergenliği en derin yaşayanlardansınız inşallah çabuk atlatırsınız.

soru

Gizem

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ben hala adet olmadım ama özel bölgemden kahverengiye biraz kırmızıya benzeyen birşeyler akıyor bu adet midir yoksa başka birşey midir

Cevap yaz
cevap

Meriç

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba gelen akintimi yoksa adet belirtisimi bunu siz anlayamazsiniz. mutlaka bir kadin doktoru yani jinekologa gorunmenizde fayda var. aksi takdirde yanlis ve ezber bir mantikla hareket ederek daha kotu sonuclar ile karsi karsiya kalabilirsiniz. her kadinda adet donemi farklu yaslarda olabilir.

soru

ilayda

12 Nisan 2024 Cuma

peki ben 15 yasindayim ve daraliyorum ergenlikte daralma olrmu

Cevap yaz
cevap

İkdam

14 Eylül 2018 Cuma

Merhaba. Ergenliğe giren gençlerde özellikle hormonsal değişiklikler ilk olarak ortaya çıkar. Genellikle bu hormon düzensizliği gençlerin ruh hallerinde değişime neden olur. Ayrıca gençlerin bir birey olarak kendi benliklerini oluşturduğu bu dönemde bunalım belirtisi normal olarak kabul edilir.

soru

nokta

27 Mayıs 2024 Pazartesi

12yaşındayım ergenliğe girdim ergenliğe girdiğim için midir bilmiyorum çok fazla utangacım.

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Ergenlik dönemi birçok fiziksel ve duygusal değişikliklerin yaşandığı bir süreçtir ve bu dönemde utangaçlık hissetmek oldukça yaygındır. Kendini utangaç hissetmen gayet normal ve doğal bir durumdur. Kendine olan güvenini geliştirmek ve sosyal ilişkilerinde rahat etmek için zamanla alışacaksın. Kendine zaman tanı ve endişelenme, her şey yoluna girecektir. Eğer utangaçlık hissin çok fazla sana sorun yaratıyorsa bir yetişkinle veya bir uzmanla konuşmayı düşünebilirsin. Unutma, ergenlik dönemi zorlu olsa da geçicidir ve sen bu sürecin üstesinden gelecek güce sahipsin. Her zaman kendine güvenmeyi unutma!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ereksiyon Nasıl Olur?

Ereksiyon Nasıl Olur?

Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlik Dönemi Sorunları

Popüler İçerikler

Ergenlik Dönemi Diyeti

Ergenlik Dönemi Diyeti

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızlar Ergenliğe Ne Zaman Girer?

Kızlar Ergenliğe Ne Zaman Girer?

Ergenlikte Aşk Ergen Neler Yaşıyor?

Ergenlikte Aşk Ergen Neler Yaşıyor?

Çocuklarda Ergenlik Dönemi

Çocuklarda Ergenlik Dönemi

Ergenlikte Kilo Neden Daha Kolay Alınır?

Ergenlikte Kilo Neden Daha Kolay Alınır?

Ergenlik Dönemi Belirtileri

Ergenlik Dönemi Belirtileri

Güncel

Ergenlik Sivilceleri Belirtileri ve Tedavisi

Ergenlik Sivilceleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ergenlikte Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

Ergenlikte Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

Güncel

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Ergenlik Dönemi Duygu Bozukluğu

Ergenlik Dönemi Duygu Bozukluğu

Ergenliğe Ne Zaman Biter?

Ergenliğe Ne Zaman Biter?

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

Kızlarda Ergenlik Belirtileri

Kızlarda Ergenlik Belirtileri

Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler

Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler

Ergenlikte Göğüs Gelişimi

Ergenlikte Göğüs Gelişimi

Kızlarda Ergenlik Nedir ve Nasıl Olur?

Kızlarda Ergenlik Nedir ve Nasıl Olur?

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Ergenliğe Nasıl Girilir?

Ergenliğe Nasıl Girilir?