Ergenlik Dönemi Diyeti
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ergenlik Dönemi Diyeti

Ergenlik Dönemi Diyeti, çocukların sağlıklı gelişimleri açısından önemli bir önlemdir. Ergenlik döneminde bazı kişilerin fazla kilo alması bazılarının ise fazla zayıflaması bu dönemde kaçınılmaz bir gelişmedir. Bu sebeple bu dönemde kişilere doğru beslenme programı uygulamak gerekmektedir. Cilt ve beden sağlığı için bu dönemde yağlı yiyeceklerden uzak durmak en doğru seçim olacaktır. Bedenin ihtiyacı olan vitaminleri bilmek ve bu doğrultuda ilerlemek, fazla kilo almanın ve cilt üzerinde beklenen yağlanmanın önüne geçmek için doğru davranış olacaktır. Ergenlik döneminde uzamaya başlayan boy için en sağlıklı destek süt ve süt ürünlerinin gerektiği kadar tüketilmesidir. Kan basıncının arttığı bu dönemlerde kan yapıcı yiyecekler ve içecekler tüketmek, bedene destek niteliği taşımaktadır. Kız çocuklarında adet olgusundan sonra, kan şekerinin olması gerektiği düzeyde tutulması sağlıklı bir ergenlik için şarttır. Kan yapıcı özelliği bulunan, pekmez ve benzeri gıdalar bu dönemde kullanılabilir. Böylece hem kan kaybının yerine kan rezervleri doldurulmuş olur hem de kan şekeri düzeyi korunmuş olur.

Ergenlik Döneminde Tüketilmesi Gereken Yiyecekler ve İçecekler
 • Süt ürünleri
 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Bakliyatlar
 • Beyaz ve Kırmızı Et
Ergenlikte vücudun dengeleri tamamen değiştiği için sağlıklı beslenme şarttır. Sağlıklı beslenmenin ilk adımı ise bilinçli tüketimdir. Kişilerin listede adı geçen yiyeceklerle kendilerine düzenli bir liste oluşturmaları ve bu listeye sadık kalmaları sağlıklı gelişimleri için gereklidir. Süt ürünlerinin tamamı kemik yapısının olması gerektiği gibi gelişmesine yardımcı olmaktadır. Ergenlik döneminde boy uzaması gerçekleştiği için, kemiklerin bol miktarda kalsiyuma ihtiyacı bulunmaktadır. İşte bu sebeple, kalsiyumun bolca bulunduğu, yoğurt, süt, peynir ve benzeri gıdaların organik olmak koşulu ile tüketilmesi gerekmektedir. Listede adı geçen sebze bölümüne ülkemizde yetişen bütün sebzeler dahildir. Sindirim sistemi için gerekli olan sebze tüketimi, doğrudan beden ve ruh sağlığına olumlu yönde destek vermektedir. Bağışıklık sisteminin bedene sağlaması gereken konfor için sebze ve meyve tüketimi mutlaka olmalıdır. Bağırsak ve diğer organların vitamin takviyesi için doğal meyveler tüketilmesi, kişilerin sağlıklı bir ergenlik dönemi geçirmelerine önemli destek sağlamaktadır. Yine meyvelerde ve sebzelerde bulunan A-B-C-E vitaminleri kaliteli yaşam için gereklidir. Bakliyat ve et tüketimi ergenlik dönemi için sağlığa giden yolda önemli bir rol oynar. Özellikle balık tüketmek bu dönemde kişilerin hafızaları için önemli bir uygulamadır.

Ergenlik Döneminde Tüketilmemesi Gereken Yiyecek ve İçecekler
 • Alkol
 • Sigara
 • Uyuşturucu
 • Un
 • Şeker
 • Tuz
 • Yağ
Bedenin bütün organları bahar aylarında yaşama uyanan bitkiler gibi, hayata başlangıç yaptıkları ergenlik döneminde yukarıda adı geçen yiyeceklerin beden sağlığı adına hiç faydası bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu yiyecek ve içeceklerin ölümcül rahatsızlıklar barındırdığı kişilerce iyi bilinmelidir. Söz konusu bu gıdaların haricinde sakınılması gereken diğer bir faktör ise günümüzde dostça görünen hazır gıdalardır. Ergenlik döneminde fazlaca başvurulan fastfoot yiyeceklerin beden sağlığına hiçbir katkısı bulunmadığı gibi, kişileri obezite yolunda cazip kılınmış çeşitleri ile oyaladığı bilinmektedir. Trans yağ bulunan ve koruyucu maddeyle muhafaza edilen bütün yiyecekler ve içeceklerden uzak durulması, sağlıklı bir bedene sahip olunması anlamı taşır. Sigara, alkol ve diğer bağımlılık yapan içeceklerin ölümcül sonuçları geniş vadede içlerinde sakladıkları kişilerce iyi bilinmelidir. Un, şeker, yağ ve tuz gibi masum görülen kullanım maddelerinin fazlasının obeziteyi tetikleyeceğinin bilincinde olmak gerekmektedir.

Ergenlik Dönemi İçin Diyet Listesi
 • Sabah, 1 bardak ballı süt ve sıkma portakal suyu, 1 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim tam buğday ekmeği, 5 siyah zeytin ve bolca yeşillik.
 • Ara öğün, 1 adet elma, 1 adet ceviz, 2 adet badem
 • Öğle, 1 kâse mevsim salatası, 1 porsiyon balık ızgara, yarım porsiyon bal kabağı tatlısı.
 • Ara öğün, 1 adet salatalık, 2 adet kuru veya yaş kayısı, 3 adet fındık.
 • Akşam, 1 porsiyon etli nohut yemeği, yarım porsiyon bulgur pilavı 1 kâse yoğurt, 1 kâse üzüm hoşafı.
 • Gece, Bir bardak havuç suyu.
Yukarıda vermiş olduğumuz bir günlük diyet listesini dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Bu listede dilediğiniz yiyeceği, sebze yemekleri ve meyvelerle değiştirebilirsiniz.

Ergenlik Dönemi Diyeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ergenliğe Nasıl Girilir?

Ergenliğe Nasıl Girilir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Ereksiyon Nasıl Olur?

Ereksiyon Nasıl Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ergenlik Dönemi Diyeti

Ergenlik Dönemi Diyeti

Ergenliğe Ne Zaman Biter?

Ergenliğe Ne Zaman Biter?

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Ergenlikte Kilo Verme Ergenlikte Doğru Kilo Yönetimi

Ergenlikte Kilo Verme Ergenlikte Doğru Kilo Yönetimi

Güncel

Ergenlikte Aşk Ergen Neler Yaşıyor?

Ergenlikte Aşk Ergen Neler Yaşıyor?

Güncel

Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlik Dönemi Sorunları

Güncel

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

Ergenlik Dönemindeki Değişimler

Ergenlik Dönemindeki Değişimler

Ergenlik Dönemi Gelişim Özellikleri

Ergenlik Dönemi Gelişim Özellikleri

Ergenlikte Cinsellik Gelişimi

Ergenlikte Cinsellik Gelişimi

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?

Ergenlikte Boy Uzaması

Ergenlikte Boy Uzaması

Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler

Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler