Ergenliğe Nasıl Girilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ergenliğe Nasıl Girilir?

Ergenliğe nasıl girilir, ergenlik son derece doğal bir dönemdir. Kız ve erkek herkesin yaşayacağı bir süreçtir. Bu dönemde vücutta önemli değişimler meydana gelir. Bireyler çocukluk evresi özelliklerinden, yetişkinliğe adım atmaya başlarlar. Vücutta olan değişimlerin önemli bir bölümü ergenlik döneminin ilk aşaması olan erinlik çağında gerçekleşir. Erinlik çağı sonrasında olan değişimler daha yavaş şekilde meydana gelir. Bu değişimler eski yıllardan itibaren bilinmektedir. Değişime uğrayan bedenin kişinin davranışlarına ve bu dönemden itibaren yönelişlerine yaptığı etkilerde bilimsel olarak çalışmalara konu edilmiştir. Hızlı vücut değişimleri sonucunda kişinin bunlara intibakı zorlaşmakta ve güvensizlik sorunu oluşmaya başlamaktadır. Özellikle cinsel organlarda olan değişimler, insanların buna intibakını güçleştirmektedir. Yetersiz intibak nedeniyle kişiler ergenlik döneminde çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Bu değişimler kızlar ve erkeklerde farklı dönemlerde başladığı gibi, cinsiyete göre farklı değişimler olmaktadır.

Ergenliğe girişi belirleyen değişimler

Kıllar: Erinlik dönemine girenlerde vücuttaki belli yerlerdeki kıllar büyümekte, ergenliğin sonuna kadar kıllar bükümlü hale gelmektedir.

Ay hali: Ay hali yani adet görme kızların cinsi olgunluğuna işaret olarak görülmektedir.

Islak geceler: Erkeklerde ergenlik döneminde cinsi organlarının gece salgı yapmasının erkeği cinsi olgunluğa ulaştırdığı kabul edilir. Bu penisten sıvı gelmesiyle olur. Erkekte bu şekilde üreme organından fazla semenin atılması normal kabul edilir. Fakat bu durum her çocukta meydana gelmez. Bu şekilde ıslak geceler ayrıca erinliğe girildiği dönemde değil, erinliğin ortasında meydana gelir. Bu nedenle kişinin erinliğe girdiğini belirlemez.

Akıl dişi: Kişilerde akıl dişinin çıkmış olması, erinlik döneminin başlangıcı olarak görülmüştür. Fakat ergenliğe girildiğini gösteren sağlam bir belirti değildir.

Ergenliğe girişte olan fiziksel değişimler

Ergenlik hala daha anlaşılması güç bir dönemdir. Bu süreç her gencin gelişimine katkıda bulunmakta ve değişimlerin bariz şekilde görüldüğü bir dönemdir. Daha çok psikolojik, biyolojik ve sosyal gelişmenin, olgunlaşmanın olduğu dönem, kişinin çocukluktan ergin olmaya adım attığı bir süreçtir. Bu kızlar ve erkeklerde belli biyolojik değişimlerle başlamaktadır. Kızlar 9-12 yaşlarında, erkekler 12-14 yaşlarında bu değişimlere girerler. Özellikle boy ve ağırlık yavaş bir halden, hızlı bir döneme girerek belirgin hale gelir. Daha sonra cinsel özelliklerdeki değişimler olmaya başlar.

Erkeklerde cinsel bölgede tüylerin oluşmaya başlaması, yüzünde bıyık ve sakal tüylerinin çıkmaya başlaması ve seste değişimler olmaya başlar. Kızlarda vücutlarındaki değişimlere hazırlıklı olmalı. Çünkü omuzlar yuvarlaklaşır, kalça genişler, bel incelmeye başlar. Bunlar kadınlık özelliklerinin çizildiği belirtilerdir. Boy uzaması kişinin ergenlik dönemine girdiğinin en önemli belirtisidir. Kişiler henüz anne rahminde bile büyümeye maruz kalır. Özellikle doğumdan sonraki 2 yıl içinde bu bariz şekilde görülür. Daha sonra büyüme yavaşlar. Ergenlik dönemine girilmeye başlandığında, yeniden gelişme hızlanır ve boy hızla uzamaya başlar. Kızlarda boy uzaması erkeklerden daha önce olmaktadır. Ancak erkekler 15 yaşından itibaren kızları uzamada geçmeye başlıyor. Fakat bunda genetik etkenler ve kişisel farklılıklar da etkili olmaktadır.

Ergenlikte başka bir belirti kişilerin kilo almaya başlamasıdır. Sadece boy uzaması kriter olarak değerlendirilmemelidir. Boy ve kilo aynı paralellikte olmalıdır. Bu şekilde boyun uzaması, kilonun artmasıyla birlikte, kişinin kolları daha fazla kuvvetlenmeye başlar.

Ergenlikte bireylerdeki cinsel gelişim, kızlarda göğüslerin büyümesi, erkek çocuklarda sakal ve bıyıkların çıkmaya başlaması ikinci derecede cinsel nitelikleri oluşturur. Fiziksel gelişimde seks organlarının gelişimi önemli olmaktadır. Kız çocuklarında adet görmek fiziksel olgunluk olarak görüldüyse de adet görüldüğünde henüz yumurta gelişimi olmamaktadır. Bu dönemde yumurta gelişimi sadece %30 seviyelerinde olur. Gelişmenin tamamlanmasında testis ve yumurtalıklar gelişir, fakat yumurtlama daha sonradan oluşur.

Ergenliğe Nasıl Girilir Yorumları

soru

Rakiye

23 Mayıs 2024 Perşembe

İyi günler. Oğlum 15 yaşlarında şu an. Bu aralar çok fazla sinirli ve stresli. Bize karşı hareketleri de oldukça yabancı. Bu durum ergenlikle mi ilgili? Ona yardım etmek istiyorum fakat bize hiçbir şey anlatmıyor.

Cevap yaz
cevap

Sûzülay

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba, saldırgan ben sinir durumu ergenliğe giren çocuğu çocukta görülebilen etkilerdir. Bu agresif hareketleri ebeveynler olarak iyi ve sakin bir şekilde idare etmeniz gerekir. Haberi olmadan sakinleştirici bitki çayları ile rahatlatmaya çalışabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Ela Azra

10 Eylül 2018 Pazartesi

Ergenlik dönemine giren kişiler genellikle agresif olurlar. Bu döneme giren gençler hiçbir şeyi beğenmezler aileleriyle sürekli ters düşerler. Aileler de bu dönemde çocuklarıyla fazla zıtlaşmamalarılar. Gerekirse psikiyatri doktorlarından destek alın aile terapilerine gidin. Çocuğunuzu anlamaya çalışın ona arkadaş gibi yaklaşın. Bu şekilde yaklaşırsanız daha kolay geçer sizin içinde onun içinde.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ergenliğe Ne Zaman Biter?

Ergenliğe Ne Zaman Biter?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızlarda Ergenlik Nedir ve Nasıl Olur?

Kızlarda Ergenlik Nedir ve Nasıl Olur?

Ergenlikte Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

Ergenlikte Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

Ergenlikte Göğüs Gelişimi

Ergenlikte Göğüs Gelişimi

Ergenlik Dönemi Diyeti

Ergenlik Dönemi Diyeti

Kızlarda Ergenlik Yaşı?

Kızlarda Ergenlik Yaşı?

Güncel

Ergenlikte Cinsellik Gelişimi

Ergenlikte Cinsellik Gelişimi

Güncel

Ergenlikte Kilo Neden Daha Kolay Alınır?

Ergenlikte Kilo Neden Daha Kolay Alınır?

Güncel

Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlik Dönemi Sorunları

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Ergenlik Dönemindeki Değişimler

Ergenlik Dönemindeki Değişimler

Ergenlikte Boy Uzaması

Ergenlikte Boy Uzaması

Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?

Ergenlikte Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ergenlikte Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ergenlik Dönemi Psikolojisi

Ergenlik Dönemi Psikolojisi

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Ergenlikte Kilo Verme Ergenlikte Doğru Kilo Yönetimi

Ergenlikte Kilo Verme Ergenlikte Doğru Kilo Yönetimi